Potřebujeme od vás povolit zpracování cookies, díky kterým lépe poznáme, co vás zajímá. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Na našem webu používáme i nezbytné cookies pro správnou funkci stránek.
Jezírkové UV lampy, náhradní zářivky, křemíkové trubice
Zelená voda v jezírku nebo bazénu rozhodně nikoho nepotěší. Občas se šíří informace, že je UV zářič neúčinný a tedy pro jezírko zbytečný. Likvidace řas v jezírku je někdy problematická. Řasy rostou díky velkému množství živin rozpuštěných ve vodě. Stejně jako řasy, živí se jimi i filtrační bakterie. čistící bakterie se zabydlí ve filtrech, v rybníčku, na kamenech, rostlinách, stěnách nádrže a ubírají živné látky řasám. Sami máme několik jezírek, která jsme zakládali cca před 18 lety. Vyzkoušeli jsme kdekterý přípravek na řasy v jezírku. Boj s řasou byl dlouhý a vlastně trvá stále, protože živiny ve vodě stále přibývají z tlejících rostlin, z krmení ryb a jejich výkalů. Na jaře instalujeme jezírkové filtrační sety. V každém je zabudovaná UV lampa. V té také vyměníme každý rok zářivku za novou. Proto nám zakalená voda problémy nedělá. Tam, kde UV-C lampa nefunguje, je důvod většinou ten, že je její výkon nedostatečný. Po zkušenostech můžeme říci, že u našich jezírek je tak 3W výkonu záření na 1m3 vody optimální. Nechováme sice Koi kapry, ale i tak nedoporučujeme mít slabší UV sterilizátor. Někdo se také mylně domnívá, že UV lampy ničí i řasu na bocích jezírka. Bohužel tomu tak není. UVC lampa pracuje tak, že svítí na protékající vodu okolo UV-C zářivky. Sterilizuje ji, zabíjí tedy bakterie a jiné nežádoucí mikroorganizmy. Zakalenou vodu způsobuje drobná jednobuněčná řasa, kterou UV záření shlukne do větších skupin a ty pak jezírková filtrace dokáže zachytit. Proto se UV lampy předřazují před jezírkové filtry. Podstatný je také výkon čerpadla v jezírku. U normálního počtu ryb jako jsou karasi, stačí takový průtok, aby přečerpalo všechnu vodu v rybníčku každé čtyři hodiny. Při chovu kaprů a ryb s vyššími nároky na čistotu vody by mělo mít filtrační čerpadlo výkon přibližně jako je objem jezírka.
Problémy mohou nastat, když je jezírko mělké, má nedostatek rostlin a nebo je napuštěno neupravenou vodou ze studny, z okapů nebo třeba z potoka. Zda voda bude vyhovovat zjistíme pomocí testů. Nejdůležitější jsou tvrdosti vody, tedy pH, pak GH a KH a potom NO2 a NO3. Přílišná tvrdost vody může poškodit čerpadlo do jezírka. Vodní kámen si nevybírá. Usazuje se všude, kde voda teče. Umí obalit křemíkovou trubici, která chrání zářivku před vodou tak, že ji UV světlo neprosvítí. Pak se může zdát, že lampa nefunguje. Stejná potíž může nastat s kalem z jezírka. Do vody se dostávají živiny nejen spadem, ale i z krmiva pro ryby. Z toho důvodu vybíráme pouze kvalitní rybí granule nebo vločky. Krmíme pouze tolik, aby ho ryby během chvilky spotřebovaly.
Někoho mnohdy překvapí, že germicidní zářivka v patici UV lampy, připojená k el. síti nesvítí a domnívá se, že je vadná. Ve skutečnosti je takto výrobci zajištěno, že nepoškodí zrak uživatele. UV-C záření je zdraví škodlivé.
Při čištění křemíkového válce se může stát, že zjistíme, že má trhlinu. S jakýmkoliv poškozením skla se nedá UV lampa provozovat. Voda si dokáže cestu najít i maličkou prasklinou.
Mezi levné UV lampy patří např. sterilizéry Aqua Nova.
Jezírkové UV lampy nejsou odolné vůči tlakům bazénových čerpadel ani bazénové chemii. Chemické ošetřování vody v bazénu nebo slaná voda mohou UV sterilizér poškodit a to i v případě, že je označen nerez.