Potřebujeme od vás povolit zpracování cookies, díky kterým lépe poznáme, co vás zajímá. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Na našem webu používáme i nezbytné cookies pro správnou funkci stránek.
Vhodná doba pro budování jezírka
Japonské a čínské zahrady jsou neodmyslitelně spojovány s vodou. V nejjednodušší podobě to může být nějaký krásný kámen s prohlubní s vodou nebo hotová zahradní fontána. Jednou z otázek může být zda zvolit foliové nebo plastové jezírko. V případě volby folie naplánujeme tvar a různé hloubkové zóny – tedy průřez jezírkem. Pak následuje výpočet potřebného množství folie a dalšího potřebného materiálu, jako je geotextilie, kokosová rohož, hadice, apod. Velmi oblíbená jsou však zahradní jezírka s okrasnými kapry. Přestože se realizace jezírka zdá na první pohled velmi jednoduchá, je třeba dodržet určité stavební a přírodní zákonitosti. Můžeme si také poblíž jezírka naplánovat postavit malý altán, odkud budeme barevné ryby pozorovat a kochat se jimi. Při tvarování bonsají a u jezírka si odpočineme od všedních starostí a zapomeneme na stres.
Zahradní jezírko by mělo zapadat do kompozice zahrady a celkově ladit s dalšími stavbami.
Ideální roční období pro budování zahradního jezírka je jarní období. Vysázené rostliny mají pak v následujícím období dostatek času nabrat sílu a dobře zakořeňují. V pozdějším jarním a letním období stoupá teplota vody a urychluje růst vodních rostlin. Aby jste se mohli kochat krásou Vaší vodní zahrady, je důležitá čistá voda v rybníčku. Tu Vám zajistí správně vybraný jezírkový set a již sestava v tlakovém provedení nebo gravitačním. K výběru jsou sety pro různě velká jezírka včetně těch nejmenších do 2m3.
Samozřejmě je možné budovat venkovní rybníček až do podzimu. Dokud jsou dny dostatečně teplé, je možné položit do rybníčku fólii. Rostliny budete však moci vysázet teprve následující rok cca v dubnu, když teplota vody přesáhne 15 °C .
1 - Promrzající vrstva
2 - Bahnitá vrstva. Správná velikost rybníčku
Aby mohla vzniknout přírodní biologická rovnováha ve Vašem jezírku a fungovat delší dobu, musí mít hladina plochu nejméně 10 m2 (to je přibližně plocha 3,20 m x 3,20 m) . Nejméně v rozsahu dvou metrů čtverečních musí dosahovat rybníček hloubku jeden metr (nebo více).
To je potřebné ze dvou důvodů:
1.Při výrazném oteplení v létě, kdy se voda v mělkých částech rybníčku ohřeje na vysokou teplotu, musí mít nejen ryby, ale i ostatní živočichové možnost stáhnout se do chladnější a na kyslík bohatší vodní vrstvy u dna.
2.Optimální teplota pro přezimování vodních živočichů ve Vašem rybníčku je +4 °C. Voda je při +4 °C nejtěžší a klesá dolů. Proto v zimě při teplotách až do -20 °C mají nejnižší vrstvy vody Vašeho rybníčku teplotu přesně +4 °C – pokud máte rybníček aspoň jeden metr hluboký. Je-li však rybníček příliš mělký, může celý promrznout.
Když je rybníček hotový, je třeba upravit vodu v něm tak, aby byla vhodná pro ryby a další živočichy.