Potřebujeme od vás povolit zpracování cookies, díky kterým lépe poznáme, co vás zajímá. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Na našem webu používáme i nezbytné cookies pro správnou funkci stránek.
Jaro v jezírku - úklid a čištění rybníčku
Jaro, na které se většinou již všichni těšíme, je již za dveřmi a s ním i příprava jezírka a zahrady na sezónu. Jezírkové filtrační sady byly přes zimu zpravidla vypnuté a uklizené. Také my budeme muset připravit naše jezírka a zahradu na novou sezónu. Podívat se naši vodní zahradu můžete v naší fotogalerii nebo do časopisu Můj Dům, kde o nás napsali. Takže s čím a kdy začít? Do čištění jezírka se pustíme teprve když teplota vody dosáhne nad 10 °C. Odstraníme odumřelé části rostlin, vybereme listí a na dno a boky nádrže použijeme jezírkový vysavač. K odstranění kalu a dalších nečistot Vám pomůže kyslíkový čistič AB Oxygen. Vyměňte část vody v jezírku a aplikujte přípravek, který odstraní část živin, kvůli kterým rostou řasy. Pomůže vám přípravek, který váže fosforečnany, jako je např. Fosfát minus nebo PhosLockAlgenstop. Úklid provádějte opatrně, ryby jsou ještě málo pohyblivé a díky tomu snadno zranitelné. Do rybníčkové filtrace nainstalujte novou UV zářivku a nasaďte startovací bakterie. Skvělé jsou filtrační bakterie Pure Pond, protože pracují již od teploty vody 4°C. Ty máme sami vyzkoušené v našich jezírkách. V květnu kontrolujeme pomocí testů vody její hodnoty. Pokud se objeví vodní zelená řasa, okamžitě zasáhněte. Jak bojovat s řasami v jezírku se více dovíte v naší poradně např. v článku Stále odstraňujte odumřelé části rostlin a listy.
Rostliny v jezírku potřebují živiny, oxid uhličitý a světlo. Své potřeby živiny čerpají z vody nebo z půdy. Živinami jsou dusík (N) a fosfáty (P), oxid uhličitý nebo světlo omezují růst. Také řasy potřebují stejné živiny jako vodní rostliny. Výjimkou jsou řetězové řasy, které mohou spotřebovávat pouze živiny rozpuštěné ve vodě. Za těchto okolností má světlo a obsah živin ve vodě omezující růst. Jezírkové bakterie a mikroorganismy rozkládají odumřelou organickou biomasu v průběhu mineralizace. Živné látky mohou pocházet přímo z biomasy nebo z vody. Pro čistící bakterie v jezírku je dostupnost kyslíku zásadní.
Ke krmení ryb používáme vždy kvalitní rybí krmiva. Ryby a další živočichové potřebují vysoce kvalitní, energeticky a na živiny bohaté krmivo (např. hmyz, rostliny, rybí krmivo atd.), které zároveň nepodporuje růst řas.