Potřebujeme od vás povolit zpracování cookies, díky kterým lépe poznáme, co vás zajímá. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Na našem webu používáme i nezbytné cookies pro správnou funkci stránek.
Sázíme lekníny do jezírka
Není leknín jako leknín. Když si ho vybíráme, musíme brát v úvahu, do jaké hloubky ho budeme sázet. Na trhu nalezneme kultivary leknínů pro různé hloubky. Některý je vhodný pro vodu o hloubce např. 80 cm, jiný do 1,20 m a miniaturní pro podstatně mělčí vody. Pokud „utopíme“ leknín, který nesnáší hloubku, neporoste. Velký leknín v mělké vodě se bujně rozroste a zakryje celou hladinu, což není žádoucí. Při nákupu prvních rostlin jsme byli poučeni, jak správně zasadit leknín. Osvědčily se nám uzavřené kontejnery (nikoliv koše), jako jsou plastová umyvadla, stavební vědra, apod. Čím větší nádoba bude, tím lépe. Zem jsme si namíchali podle rady Dr. Hříbala, odborníka přes pěstování vodních rostlin. Na dno nádoby dáváme čistou jílovku ve výšce asi 5 cm. Pro sázení využijeme jílovou půdu z pole. Do té přidáme větší hrst rohozky (kostní moučky), promícháme a naplníme do 2/3 kontejner a dobře udusáme. Na takto připravenou plochu umístíme životaschopný oddenek leknínu s kořínky. Neměl by být v kontaktu s hnojivem. Nasypeme na ně zbylou zemí a utužíme, aby se nevyplavoval při potopení do rybníčku ven. Vrchní část zasypeme oblázky. Opatrně květináč ponoříme do vody. Postupujeme pomalu, abychom ho nepřevrhli a zem neznečistila jezírko. Přihnojujeme tyčinkami hnojiva. Lekníny přesazujeme rozdělením oddenků přibližně po třech letech.
Pro bahenní a další rostliny můžeme použít košíky pro vodní rostliny. Jsou plastové s otvory pro kořínky. Zde se také uplatní geotextilie a kokosové rohože, ze kterých uděláme sázecí kapsy.
Hnojivo pro vodní rostliny
Vodní rostliny jsou v zahradních jezírkách nejdůležitější částí. Vedle krásného vzhledu plní v nádrži úlohu čističky vody. Čistá voda v jezírku je základem krásného rybníčku. Vláknitá řasa a zakalená voda v jezírku bývají častými problémy. Každý přípravek na řasy však není zrovna ideální. Vhodná chemie do jezírka by měla obsahovat čistící bakterie, které podporujeme v čištěním vody dodáváním kyslíku pomocí vzduchování do jezírka. Část živin odčerpávají vodní rostliny. Živí se odpadními látkami jako je amonium, nitrát a fosfát. Ty vznikají z rozkladu organického materiálu. Zdravé rostliny konkurují řasám a omezují tak jejich růst. Pro vynikající růst rostlin je zásadní zásobování živinami a stopovými prvky, které se nenachází ve vodě. Rostliny je třeba pravidelně přihnojovat. Slouží k tomu hnojiva pro vodní rostliny.