Potřebujeme od vás povolit zpracování cookies, díky kterým lépe poznáme, co vás zajímá. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Na našem webu používáme i nezbytné cookies pro správnou funkci stránek.
Bakterie do akvária
Stejně jako v zahradním jezírku, jsou pro čistou vodu v akváriu potřeba čistící bakterie. Při odbourávání výkalů ryb a jiných organických zbytků vznikají jedovaté dusitany, které jsou pro ryby škodlivé. Proto je důležité vodu v nádrži filtrovat mechanicky a biologicky. Biologické čištění akvarijní vody zajišťují některé druhy bakterií, které se na přeměnu dusitanů na dusičnany specializují. Prostor pro osídlení nitrifikačními bakteriemi zajišťují vnitřní a vnější akvarijní filtrace. Akvarijní bakterie se však rozmnožují velmi pomalu a trvá tři týdny než se ve filtru rozmnoží, proto je potřeba je na filtrační média nasadit. Naočkování filtru provedete pomocí startovacích bakterií pro akvária. Tím výrazně zkrátíte náběh čistící schopnosti akvarijního filtru na plný výkon. Občas je však nutné filtrační hmoty ve filtraci vyčistit. Za tímto účelem používejte vodu z akvária nebo odstátou z řádu. Nikdy nepoužívejte horkou vodu nebo čistící prostředky. O čištění akvarijních filtrů se více dovíte v naší poradně.
V nádrži s dostatkem živých rostlin se jen zřídka setkáte s hodnotou koncentrace dusitanů vyšší než 0,2 mg/l. Kontrolovat hladinu dusitanů v nádrži lze pomocí sad akvarijních testů nebo samostatným NO2 testem.
Pokud ještě v nádrži nemáte žádnou osádku ryb, doporučujeme nasadit několik odolných rybek, neboť čistící bakterie ke svému životu potřebují živiny vznikající z exkrementů ryb a zbytků akvarijního krmiva. Aby jste se mohli těšit z průzračné vody v akváriu bez řas, je základní podmínkou nastavení biologické rovnováhy. Ta spočívá v optimálním počtu ryb, dostatečném množství a druhu rostlin, úpravě vody na hodnoty, které vyžadují chované ryby, správný cyklus osvětlení nádrže a hlídání teploty vody.