Potřebujeme od vás povolit zpracování cookies, díky kterým lépe poznáme, co vás zajímá. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Na našem webu používáme i nezbytné cookies pro správnou funkci stránek.
Jaké ryby do společenského akvária -k závojnatkám, parmičkám, terčovcům, živorodkám, neonkám, betě, skalárám, čichavcům
V podvodním světě má každý druh své specifické vlastnosti a potřeby, které nemusí vyhovovat všem spoluobyvatelům. Je proto důležité zohlednit chování jednotlivých druhů např. vytváření teritorií, nároky na klid a spánek, zvyky přijímání krmiva pro rybičky, apod. Tedy chovat pouze ty druhy, které se navzájem dobře snášejí.
Většina akvarijních ryb žije v přírodě v hejnech a měly by tak být v akváriu zastoupeny po 6-8 kusech. Lépe se tak uplatní i optický dojem.
Živorodé rybky:
Nadchnou každého začátečníka, ale i pokročilého
akvaristu. V akváriu jsou neustále aktivní a přátelské k ostatním spoluobyvatelům.
Tyto barevné a živé rybky se zdržují převážně v horní třetině nádrže.
Tetrovité ryby:
Rybky tohoto rodu se zdržují především ve střední části vodního sloupce. Jejich krása vynikne o to více, čím je chované hejno od jednoho druhu větší.
Barbusi a parmičky:
jsou robustní a pestře zbarvené. Při jejich pozorování nebude mít žádný akvarista dlouhou chvíli. Nezapomeňte se informovat, jaké velikosti vámi vybrané rybky dorostou. Některé ryby (např. parmička žraločí) jsou do společné nádrže prostě moc velké.
Cichlidy:
Jejich chov je velmi zajímavý, avšak jen některé se hodí pro začátečníky. Mnohé větší druhy jsou vskutku agresivní a náročné. Z této skupiny můžeme doporučit začátečníkům skaláry nebo drobné pestré cichlidky.
Pancéřníčci:
Po celý den hledají potravu na dně akvária. Patří mezi hejnovité ryby, které v žádném případě nesmí být chovány jednotlivě. Chovejte společně alespoň 4 exempláře od jednoho druhu. Oproti slýchanému tvrzení pancéřníčci nejsou "sběrači odpadků", ale naopak potřebují dobře vyváženou vysoce kvalitní potravu , stejně jako ostatní ryby v akváriu!
Labyrintky:
Tyto rybky se cítí nejlépe v akváriu hustě zarostlém rostlinami. Jsou klidné, snášenlivé a neohrožují ostatní druhy ryb. Jejich zvláštností je způsob, kterým doplňkově dýchají. Slouží k tomu speciální orgán tzv. labyrint (odtud jejich název) Je proto naprosto normální vidět tyto ryby připlouvat v pravidelném rytmu k hladině, kde nabírají vzduch. Pro vzduchování akvária se hodí vzduchovací motorky.
Doporučené kombinace druhů ryb:
Vždy je výhodnější zkombinovat ryby, které se zdržují v různých sloupcích vody,např.: paví očka, labyrintky, neonky červené/modré a pancéřníčky nebo platy, parmičky, zakrslé cychlidy a pancéřníčky. V obou případech mějte i nějaké rybky pojídající řasy. Lze především doporučit malé a střední rybky jako krunýřovec modrý(Ancistrus cf. dolichopterus) a krunýřovec jednopruhý (Otocinclus cf. affinis). Tyto rybky neustále seškrabávají řasy z vnitřního skla akvária, kamenů a listů rostlin. Také živorodky (paví očka, platy, black molly, mečovky) pojídají řasy.
Většině akvarijních ryb vyhovuje teplota vody kolem 25 °C a neutrální hodnota pH (6,5 – 7,5) .