Potřebujeme od vás povolit zpracování cookies, díky kterým lépe poznáme, co vás zajímá. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Na našem webu používáme i nezbytné cookies pro správnou funkci stránek.
Jak vyrobit vnitřní filtr do akvária
Čištění vody v akváriu můžete zajistit s filtry do akvária různých značek. Jednoduché molitanové akvarijní filtry pro vzduchovací motorky jsou jednou z možností jak čistit vodu v akváriu. Nebo si můžete vnitřní filtr vyrobit sami. Pro malý vnitřní filtr Vám bude stačit filtrační pěna Bioakvacit. Tento filtrační molitan patří mezi žádané filtrační materiály a používá se také pro jezírkové filtrace. Od běžného molitanu se liší tím, že má otevřené póry, ve kterých se zachytávají nečistoty a zabydlí se zde filtrační baterie. Hodí se tedy pro mechanické a biologické čištění vody. Filtrační pěna se dá připojit na akvarijní čerpadlo, kterému se říká čerpací hlava. Čerpací hlava s kostkou filtrační hmoty tvoří vnitřní filtr do akvária.
Toto čerpadlo je vybaveno sacím nástavcem. Sací tyčku protáhnete středem filtrační molitanu a získáte vnitřní akvarijní filtr. Oba komponenty, čerpadlo do akvária i molitan u nás můžete zakoupit a sami si filtraci zkompletovat.
Trošku složitější je vyrobit akvarijní filtr s několika filtračními zónami. Nádobka na filtrační hmoty musí mít otvory pro průchod vody a nesmí být příliš těžká, aby ji akvarijní čerpadlo s přísavkami uneslo. Pokud potřebujete větší nádobu akvarijní filtrace, je dobré vybrat již hotový vnější filtr pro akvárium. Zde si můžete např. vybrat Aqua Nova závěsný filtr do akvária NF-300 nebo NF-600 nebo kanystrový vnější filtr Aqua Nova řady NCF v několika velikostech. Závěsné filtry se instalují na bok akvarijní nádrže. Dříve oblíbený závěsný filtr Atman Hf-0300 nahradily nové modely Aqua Nova NF. Vnější filtrace pro akvária jednoduše postavíte na vhodné místo vedle akvária. Před zprovozněním doporučujeme nasadit bakterie čistící vodu akvária.