Potřebujeme od vás povolit zpracování cookies, díky kterým lépe poznáme, co vás zajímá. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Na našem webu používáme i nezbytné cookies pro správnou funkci stránek.
Správné osvětlení akvária nechá vyniknout nádhernému zbarvení ryb a také dodává akvarijním rostlinám životně důležitou energií. Rostliny se pak mohou rozvíjet a vytvořit pod vodní hladinou úžasnou džungli a dodávat rybám potřebný kyslík. Doporučujeme zakoupit kompletní osvětlení na akvária.Také akvarijní kryt často obsahuje kompletní akvarijní osvětlovací těleso. Osvětlení do akvária může být osazeno jednou nebo více zářivkami. Nejvhodnější jsou pro rostliny celospektrální akvarijní zářivky, jejich světlo nejvíce odpovídá dennímu. Zářivky do akvária dodávají rostlinám optimální světlo pro zdravý růst na úkor růstu řas. Pro jednotrubicové osvětlení do akvária je vhodná např. zářivka Sun Glo. Životnost akvarijní zářivky je omezená počtem provozních hodina a tak je třeba měnit nejdéle po roce užívání za nové. Většině rostlin vyhovuje délka osvětlení během dne 12 hodin světla a 12 hodin tmy. Protože v přírodě ráno a večer dopadají sluneční paprsky na vodní hladinu šikmo, je pod vodou spíše den o deseti hodinách. Díky tomu nechávejte akvarijní osvětlení zapnuté cca 10 hodin, nejvíce dvanáct hodin denně. Tento cyklus osvětlení akvárií lze řídit spínacími hodinami. Odbourá se tím stres ryb. V posledních letech jsou stále častěji jako osvětlení na akvárium nebo terárium používány světelné diody. Účinnost LED osvětlení je výrazně lepší než u klasické žárovky a halogenové lampy. Tento typ osvětlení naleznete např. U Sera Marin Biotop Cube. Světelné diody mají dlouhou životnost a ze všech běžných světelných zdrojů nevyšší využitelnost.
Akvárijní nádrž, jejíž velikost odpovídá potřebám druhu ryb, které chováme, se stále regulovatelnou teplotou (s teploměrem a topítkem s termostatem). Zadní stěna akvária by měla být zakryta. Akvarijní zářivky jako zdroje světla, a to různé druhy, v různé míře. Akvárium se umísťuje bokem k oknu, aby na něj šlo denní světlo, avšak ne přímé slunce. Nebo musíme instalovat osvětlení akvária a svítit po dobu 12-14 h denně. Čistou okysličenou vodu docílíme použijeme-li akvarijní filtry, které pracují biologicko-mechanicky a vzduchovací kompresor . Dno akvária vyplníme substrátem, kamínky a pískem. Osázením rozmanitými vodními rostlinami dodáme do vody kyslík, rostliny také poskytují rybkám přirozený úkryt, potravu a místo pro tření. Pestré krmení, která odpovídá jejich potravě v původním přirozeném prostředí, podporuje zdraví a vývoj ryb. krmivo pro rybičky se liší podle skupin a druhů chovaných ryb. Většina druhů akvarijních rybek potřebuje teplotu vody 20-24°C. Aby voda v nádrži byla bez patogenních mikroorganismů a plovoucích řas, bude se jistě hodit UV-C lampa pro akvária, kterou předřadíte před akvarijní filtr.