Potřebujeme od vás povolit zpracování cookies, díky kterým lépe poznáme, co vás zajímá. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat. Na našem webu používáme i nezbytné cookies pro správnou funkci stránek.
Chováme suchozemské želvy.
V obchodech se nejčastěji setkáváme s evropskými suchozemskými želvami jako je želva zelenavá
Testudo hermanni boettgeri, želva žlutohnědá Testudo graeca ibera, želva vroubená Testudo marginata. Často se také můžeme setkat s želvou stepní Testudo horsfieldii, která pochází z asijských stepí. Chov těchto druhů želv není těžký. Musíme jim vytvořit správné podmínky. Pro chov jednoho až dvou jedinců o velikosti 8-10 cm doporučujeme půdorysné velikosti terária přibližně 80 x 50 cm. Menší prostory nejsou vhodné, protože na malé ploše nedokážeme vytvořit různé tepelné zóny, které všichni chovaní plazi včetně želv potřebují. Pro chov želv doporučujeme skleněná terária. Výška bočních stěn by měla být cca 20 cm, aby nám želvičky neutekly. Samozřejmě, že je možné si také vyrobit dřevěný výběh pro želvy. Terárium pro želvy musím obsahovat vhodný terarijní substrát. Nebudeme však používat Lignocel, peletky, seno nebo terarijní koberce. Vhodnější jsou substráty do terárií na bázi směsi písku, hlíny a rašeliny, protože se během nočního spánku do něho želvičky zahrabávají. Správný substrát vytvoří ideální mikroklima okolo odpočívající želvy. Když by se malá želva nemohla do substrátu zahrabat, mohla by se špatně vyvíjet, nesouměrně růst a mohla by onemocnět. Výška podestýlky do terária by měla být cca 7 cm. Sami si můžeme z jednotlivých složek namíchat substrát do terária. Vytápění terária pro chov suchozemských želvy by mělo být vždy shora. Nebudeme proto používat topné kabely, ale vybereme pro osvětlení terária vhodné žárovky, výbojky nebo keramické tepelné zářiče jako je topení do objímky. Organismus želv nedokáže správně hospodařit s teplem, které přichází odspodu. Když bychom použily topný kabel nebo nějaký typ terarijní topné podložky, můžeme želvám ublížit. Topná žárovka do terária vytvoří pod ní teplotu až 40°C. Zdroj vyhřívání terária neinstalujeme nikdy na jeho střed. Zavěsíme ho někam do rohu, aby se želvičky mohly schovat na chladnějším a vlhčím místě. Přes den by v nejteplejší části želvária mělo být od 35°C do 40°C a v chladnější části 25-28°C. Noční teplota v teráriu by se měla pohybovat okolo 22°C.
Důležité je také správné osvětlení pro želvy. Dostatečná intenzita světla a optimální množství UVB záření je pro plazy a suchozemské želvy nepostradatelné. Bez něho nedokáží vytvářet vitamín D, který je důležitý pro metabolismus vápníku. Pokud je zdroj světla do terária nedostatečný, vyvíjí se krunýř želvy nesouměrně a je velmi měkký. Na kvalitním zdroji
osvětlení do terárií bychom neměli šetřit. UVB zářivky nebo žárovky do terária pro želvy nejsou zcela ideální, protože je UVB zářič účinný pouze do max. 15 cm od umístění. Proto se hodí spíše jako žárovky pro chameleony. Můžeme je však použít do doplňkové osvětlení želvária. Aby se želvy mohly před teplem a světlem schovat, můžeme vytvořit různé úkryty pro želvy. Jako krmení suchozemských želv můžeme podávat pampelišku, čekanku, jitrocel, trávu nebo ibišek. Nedáváme jim ovoce, sýry, pečivo, apod. Dobré je současně používat granulovaná krmiva pro želvy. Pitnou vodu každý den dáváme čerstvou. Krmení pro želvy obohacujeme o vitamíny a minerály. Můžeme také použít sépiové kosti, které želvy okusují, obrušují si čelisti a získávají potřebný vápník.